Amelia i Kalina Kopczackie zwyciężczyniami w Turnieju Maszyn Wiatrowych!

22 kwietnia uczennice naszej szkoły Amelia i Kalina Kopczackie z klasy III E pod opieką nauczyciela fizyki p. Sławomira Szczepaniaka wzięły po raz kolejny udział w Turnieju Maszyn Wiatrowych, którego organizatorem jest Piaseczyńska Fundacja Ekologiczna, którego głównym sponsorem jest PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. W tym roku finał odbył się w Narodowych Muzeum Techniki w Warszawie, gdzie spotkały się 54 najlepsze drużyny z całej Polski wyłonione w eliminacjach regionalnych.

Turniej jest nie tylko międzyszkolną rywalizacją, ale również sposobem na zdobycie informacji z zakresu mechaniki i o odnawialnych źródłach energii. Każda z drużyn miała za zadanie zbudować turbinę wiatrową, która przetworzy energię wiatru na energię mechaniczną. Parametry turbiny, które brane są pod uwagę to: największa moc, obroty przy obciążonym wale maszyny i moment obrotowy przy zatrzymanym wale, a suma uzyskanych punktów ustala kolejność drużyn w klasyfikacji generalnej.

Drużyna dziewczyn „Muchomorki” zdobyła pierwsze miejsce uzyskując 218 punktów, a tym samym pokonując bardzo dobrze przygotowaną konkurencję. Uczennice nasze szkoły oprócz rywalizacji o miano najlepszego konstruktora turbin wiatrowych mogły też zwiedzić wystawy w nowo otwartym Muzeum Techniki w Pałacu Kultury.