Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny”

W czwartek (21 marca) odbył się Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny”, który jest organizowany przez Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych, zaś patronują mu Polskie Towarzystwo Matematyczne oraz Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest to obecnie najbardziej masowa impreza matematyczna, w której każdego roku bierze udział 3 mln uczestników (w Polsce ok. 300 tysięcy osób) . Szkolnym koordynatorem konkursu jest p. Nina Kozińska-Karazja.

Inicjatywa konkursu narodziła się w latach 80. XX w Australii (do czego nawiązuje jego nazwa), a jej inicjatorem był Peter Joseph O’Halloran. W Europie konkurs po raz pierwszy odbył się w 1991 roku na terenie Francji, zaś w Polsce w 1992 roku.

Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny” jest rozgrywany sześciu kategoriach, które obejmują następujące klasy: „Żaczek” (klasy 2 szkół podstawowych), „Maluch” (klasy 3 i 4 szkoły podstawowej), „Beniamin” (klasy 5 i 6 szkół podstawowych), „Kadet” (klasy 7 i 8 szkół podstawowych), „Junior” (klasy I i II liceów i techników, szkoły branżowe I stopnia), „Student” (klasy III i IV liceów, III, IV i V techników, szkoły branżowe II stopnia).

Tradycyjnie uczniowie zmierzyli się z testem składającym się z 30 pytań jednokrotnego wyboru. Każdy uczestnik otrzymał nagrodę w postaci chińskiego tangramu. Od 2012 roku konkursowicze otrzymują od organizatorów prezent w postaci łamigłówki.