Eko-klub działa w naszej szkole od 2013 roku, kiedy to wzięliśmy udział w projekcie „Ekoszkoła-Ekopowiat. Szkolne ekokluby jako forma edukacji ekologicznej na terenie powiatu zgierskiego”.
Co roku młodzież SMS-LO chętnie uczestniczy w szeregu inicjatyw, którym patronują prof. Elżbieta Boczek oraz prof. Magdalena Wasilewska.
W 2013 roku, w ramach projektu, Eko-klubowicze zajęli się ochroną wody i w tym kierunku:
– opracowali znaczki dotyczące ochrony wody i umieścili je na terenie całej szkoły,
– badali zużycie wody w gospodarstwie domowym,
– przygotowali uroczysty apel z okazji Dnia Ziemi,
– prowadzili zajęcia ekologiczne w aleksandrowskich przedszkolach i DPS w Rąbieniu,
– badali jakość wody opadowej,
– prezentowali działalność klubu podczas Dni Aleksandrowa oraz przygotowali konkurs ekologiczny z nagrodami,
– uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do elektrowni w Bełchatowie,
– prowadzili badania dotyczące zanieczyszczenia wody i jego wpływu na wzrost roślin.
Rok 2014 obfitował w kolejne proekologiczne akcje oraz inicjatywy angażujące całą społeczność SMS-LO Kopernik.
Młodzież z Eko-klubu przeprowadziła zbiórkę pieniędzy na ochronę rysia w Bieszczadach – WWF „W słowach kilku o rysiach i wilku”. Akcja charytatywna, jak wszystkie w naszej szkole, cieszyła się ogromnym powodzeniem.
W lutym mieliśmy okazję wziąć udział w warsztatach kulinarnych „Ekologia na talerzu” a już w marcu podziwialiśmy ekologiczne zabawki i ubrania prezentowane w ramach „Ekologia na wybiegu”. Eko-klubowicze przeprowadzili na terenie naszej szkoły konkurs literacki „Mój głos w obronie Ziemi”, przybliżyli nam ekologiczne postawy dzięki prezentacji multimedialnej „Jestem Eko”, a także zaprosili do udziału w wykładzie poła czym z dyskusją na temat „Rolnictwo ekologiczne kontra tradycyjne”.
Nasz Eko-klub chętnie inicjuje imprezy środowiskowe, współpracuje z różnymi instytucjami, jak DPS w Rąbieniu czy OPS w Aleksandrowie Łódzkim, wspiera postawy proekologiczne organizując w ramach „Zbieramy odpady – chronimy Ziemię”:
– zbiórki makulatury, nakrętek plastikowych typu PET, baterii i innych niebezpiecznych odpadów.
W roku 2015 Eko-klub kontynuuje działania podjęte w latach ubiegłych, a ponadto młodzież – pod czujną opieką prof. Magdaleny Wasilewskiej i prof. Elżbiety Boczek – planuje ogłoszenie wewnątrzszkolnego konkursu fotograficznego pod nazwą „Przyroda Powiatu w Obiektywie” . Sponsorem nagród będzie Starostwo Powiatowe w Zgierzu, które efektywnie wspiera działalność ekologiczną szkół z powiatu zgierskiego.
Eko-klubowicze zbadają w tym roku zanieczyszczenie powietrza, czystość wód, natężenie hałasu i ruchu na wybranych ulicach Aleksandrowa Łódzkiego, planują również założenie skalników szkolnych, na które czekamy z ogromną radością, gdyż z pewnością umilą nam swym urokiem chwile podczas przerw między lekcjami.
W planie są także wycieczki edukacyjne na torfowiska w Rąbieniu i Rogowa w celu zbadania lokalnej fauny i flory, czy do oczyszczalni ścieków, by przybliżyć młodzieży proces utylizacji zanieczyszczeń.
Nasz Eko-klub działa prężnie i z roku na rok rozszerza zakres inicjatyw, co nas bardzo cieszy, gdyż zdobyta wiedza ekologiczna, przyswojone postawy z pewnością zaprocentują w przyszłości dbałością o środowisko naturalne, a co za tym idzie poprawią jakość życia każdego z nas.
Dziękujemy pani prof. Elżbiecie Boczek i prof. Magdalenie Wasilewskiej za oddanie i serce włożone w działalność Eko-klubu oraz życzymy kolejnych sukcesów!
W poniedziałek 30 marca 2015r. całym EKOKLUBEM udaliśmy się do oczyszczalni ścieków w Rudzie Bugaj, która powstała w 1998r. Mieliśmy możliwość przyjrzeć się pracy w laboratorium. Poznaliśmy mechanizm działania znajdujących się tam urządzeń. Pracownicy opowiedzieli nam o etapach zachodzących procesów. W 2014r. oczyszczalnia została rozbudowana i tak z 5 tys m3 przyjmowanych na dobę ścieków w chwili obecnej jest w stanie pomieścić 9 tys m3.
Z zainteresowaniem słuchaliśmy przewodnika wycieczki. Z chęcią weźmiemy również udział w dniach otwartych, o których dowiedzieliśmy się od organizatorów.